Ekologia to odpowiedzialność

Jak pięknie napisano w Wikipedii: „Zrównoważona moda, inaczej moda ekologiczna to część rozwijającej się filozofii designu i trendów zrównoważenia, a jej celem jest stworzenie systemu, który mógłby być bezgranicznie popierany w kategoriach environmentalizmu i odpowiedzialności społecznej.
Moda, która aktywnie ogranicza lub eliminuje swój negatywny wpływ na życie ludzi, zwierząt i planety.”

Zrównoważona moda stanowi część szerszego trendu, w którym uwzględnienia się i ocenia całkowity możliwy wpływ na środowisko i społeczeństwo, w tym tzw. ślad węglowy

Zrównoważona moda to trend, który przetrwa wiele sezonów.

W wymiarze etycznym odpowiedzialna modaa oznacza, że produkcja ubrań nie może usprawiedliwiać cierpienia ludzi – wyzysku, współczesnego niewolnictwa, pracy dzieci i łamania praw człowieka.

W wymiarze ekologicznym zrównoważona moda minimalizuje zużycie surowców, barwników i szkodliwych chemikaliów, aby generować jak najmniej zanieczyszczeń (wody, powietrza, gleby) i odpadów. Istotne jest korzystanie z odnawialnych źródeł energii i uważny wybór surowców.
Zrównoważona moda chętnie sięga po naturalne materiały (np. organiczną bawełnę).

Ekologiczne jest także tworzenie ubrań i dodatków z materiałów z odzysku, nawet jeśli jest to „nienaturalny” poliester z recyklingu (świetna opcja dla odzieży sportowej). Najważniejsze jest tu bowiem, że surowiec jest nadal w obiegu, a nie zalega na wysypisku lub dnie oceanu. Niebagatelna jest tu rola wprowadzanych coraz powszechniej technologii i innowacji pozwalających produkować nowatorskie materiały z odpadów, czy śmieci np. z sieci rybackich, skórek cytrusów, czy butelek PET.

Artsirt.pl z założenia, będzie dążył do korzystania z odzieży z bawełny organicznej, odzieży poliestrowej z odzysku i proekologicznych działań w procesie produkcji, wysyłki itp.

Fashion Revolution już trwa.

Menu